Romanian Bonsai Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sarma pentru legat bonsaii

+2
Mar1vs
Mishu TM
6 participanți

In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  Mishu TM Dum Ian 06, 2013 12:04 pm

M-ar interesa cum stabilesc grosimea sarmei necesare legarii crengilor la bonsai?
Mishu TM
Mishu TM

Mesaje : 50
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 50
Localizare : Timisoara, Romania

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty diametru(sarma) = 1/4 * diametru (ramură)

Mesaj  Mar1vs Dum Ian 06, 2013 3:55 pm

Hm.. Question din câte ştiu se foloseşte sârmă cu diametrul de aproximativ un sfert din diametrul ramurii/trunchiului în cauză. Dacă, uneori, nu ai sârmă destul de groasă, sau s-a terminat, şi nu trebuie să laşi copăcelul neterminat se pot folosi mai multe fire, 2-3-4-etc. de sârmă mai subţire, ori împletite şi aplicate odată, ori aplicate succesiv, unul după altul.

Eu aşa procedez de multe ori chiar şi când am sârmă suficient de groasă, dar în cazul unor ramificaţii mai fine, secundare sau terţiare: aplic ramurii principale 3-4 fire de sârmă (depinde câte ramificaţii am după), de obicei succesive, după care le despart, pe rând, în dreptul fiecărei rămurici secundare, ce urmează a fi legată cu câte un singur fir. Uite cam aşa (si mai e şi-n "trei culooori cunosc..." Laughing Wink ):

Sarma pentru legat bonsaii Training-wiring2

M. V.
Mar1vs
Mar1vs

Mesaje : 51
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 31
Localizare : Iaşi

http://arbor-in-absidem.blogspot.com

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  popan vasile Dum Ian 06, 2013 10:54 pm

Depinde si ce fel de sarma folosesti, de cupru sau de aluminiu, mai depinde si de specia pe care vrei sa-l legi. Sunt specii cu esenta mai moale, deci mai flexibile, si sunt specii cu esenta mai tare,deci mai rigide. De obicei se face o incercare, se ia o bucata de sarma si se apasa peste ramura, daca se indoaie sarma, e subtire, daca ramura se indoaie e suficient de groasa sarma. Sarmele de cupru de obicei sunt mai tari decat cele de aluminiu, la acestea grosimea, diametrul ,pt legarea aceleiasi ramuri, e mai mic ca si la cele de aluminiu.
O intrebare Misule...tu ce fel de sarma folosesti ?


Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  Mishu TM Lun Ian 07, 2013 10:19 am

Eu inca studiez problema, intrucat de abia din primavara ma voi apuca de ceva concret, intrucat pomisorii mei sunt replantati de circa 1 luna de zile si sunt inca in perioada de aclimatizare. Legat de sarma din aluminiu, am citit pe net ca pentru conifere de exemplu la crengi subtiri se foloseste grosimea de 1,5 mm, pentru crengi normale cea de 2,5 mm iar pentru trunchi de la 2,5 mm in sus. Dar ce-l mai bun exemplu este dat de tine Vasile legat de acest aspect bounce
Mishu TM
Mishu TM

Mesaje : 50
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 50
Localizare : Timisoara, Romania

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  ValiS Mar Ian 08, 2013 12:12 am

Doua articole de pe Bonsai Empire
http://www.bonsaiempire.com/train/wiring
http://www.bonsaiempire.com/advanced/developmental-exhibitive-wiring
Si de pe Bonsai Primer, inca ceva
http://www.bonsaiprimer.com/wiring/wiring.html
Pe Bonsai Primer ar fi indicat sa mergeti la 'Main Index" si sa cititi si articolele de la Main/Additional Topics.
Puteti scotoci si pe Bonsai Empire, site-ul e plin de informatii.
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  popan vasile Mar Ian 08, 2013 5:02 am

As fi curios sa aflu. voi ce fel de sarma folositi... Question

Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  Gaspar Sandor Mar Ian 08, 2013 5:31 am

Eu folosesc sarma de cupru obtinut din cabluri din instalatiile electrice vechi, decojesc izolatia si boom. Pot obtine sarma de la 1 pana la 3 mm grosime.
In caz de nevoie le incalzesc pana ce au o culoare de galben deschis inspre "alb" si le racesc instantaneu, in felul asta se inmoaie si e mai usor de lucrat cu el.
Cam asta folosesc eu.
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  yorasta Mar Ian 08, 2013 8:10 am

yorasta
yorasta

Mesaje : 71
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 44
Localizare : medgidia / constanta

http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  Mar1vs Mier Ian 09, 2013 8:14 am

popan vasile a scris:As fi curios sa aflu. voi ce fel de sarma folositi... Question
Vasile

Şi eu folosesc sârmă de cupru din diferite instalaţii electrice/cabluri/etc...
M-am procopsit acum ceva vreme cu vreo 20 de m de cablu telefonic (după ce-am renunat la telefonie fixă), adică vreo 60 de m de sârmă de cupru, 1 mm. Din când în când mai scot câte 2-3 m. Cu aia reuşesc să îndoi cam orice crenguţă, până pe la vreo 0,5 cm în diametru (mai multe fire, dacă e necesar).
Mar1vs
Mar1vs

Mesaje : 51
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 31
Localizare : Iaşi

http://arbor-in-absidem.blogspot.com

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  ValiS Joi Ian 10, 2013 1:50 am

Si eu, intotdeauna sarma de cupru, arsa.
Are marele avantaj ca este moale inainte de aplicare, dar dupa infasurarea pe ramura se intareste si tine mult mai bine decat aluminiul.
Dupa ardere, legaturile dintre cristale sunt relaxate, lucru ce face ca materialul sa fie maleabil. Infasurarea pe ramura, ca actiune mecanica generatoare de caldura, duce la rearanjarea cristalelor si restabilirea legaturilor dintre acestea, efectul fiind durificarea materialului.
E o proprietate pe care ar fi pacat sa n-o exploatam.
Aluminiul este mult mai moale si ar fi necesare sarme cu diametre mult mai mari decat in cazul cuprului.
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  popan vasile Joi Ian 10, 2013 2:46 am

Nu stiu daca stiti ca in China , nu stiu in ce regiune si la ce scoala bonsai, se foloseste si fibre de palmier pentru legari. Am vazut in ceva filmulet, e o treaba a dracu de migaloasa si anevoioasa, fiecare ramura , fiecare ramurica e luata la mana si e impletita in aceasta fibra.... acolo rabdare, noi de multe ori ne plangem ca nu creste se dezvolta planta intr-un an cat in 10 Laughing .
In legatura cu sarma de aluminiu, extrasa din conductori de aliminiu...parerea mea e ca nu e buna deloc, e prea rigida, dupa infasurare, cand incerci sa indoi ramura , sarma se indoaie la 90*, facand inutila toata legarea. E adevarat ca acest fenomen am observat doar la sarmele cu diametru mai mare de 3 mm. Voi ati observat acest lucru?


Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  Gaspar Sandor Joi Ian 10, 2013 4:52 am

Probabil ca sarma de aluminiu folosit la cabluri de curent, mai ales cele cu diametre mai mari ca si cel de 3mm in cazul nostru, are in compozitia aliajului si alte metale ca sarma sa fie mai rezistenata (pentru autosustinere pe lungimi mari ca de ex: cele de pe stalpi) si prin asta devin mai rigizi si de aceea apara fenomenul despre care vorbesti. Plus ca cu cat creste diametrul creste si raza la care se poate indoi uniform (cu mana libera).
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  ValiS Joi Ian 10, 2013 6:21 am

popan vasile a scris:Nu stiu daca stiti ca in China , nu stiu in ce regiune si la ce scoala bonsai, se foloseste si fibre de palmier pentru legari. Am vazut in ceva filmulet,
Este vorba de o tehnica veche. E descrisa intr-unul din episoadele "The World of Bonsai", ale lui Lindsay Farr (in Seria 1, mi se pare).
Legarea cu sarma, oricat de banala ni s-ar parea noua acum, este o noutate in materie de bonsai, daca ne raportam la vechimea artei, in sine. Adica: in Asia, arta cresterii plantelor in vase (sa zicem "bonsai") a aparut pe vremea cand, in Europa, inca ne bateam cu maciucile in cap. Epoca fierului era ceva de domeniul SF-ului. Sarma a aparut, si si-a gasit utilitatea, abia in istoria moderna, odata cu industrializarea.
Dar arta bonsai avea deja vreo 1800-2000 de ani de existenta atestata, fara sarma! E clar ca bonsaii erau formati prin alte mijloace. In afara de tehnica Lingnan (taie si lasa sa creasca), legarea cu fibre de palmier era o tehnica "de baza", alaturi de folosirea tutorilor de bambus, atarnarea greutatilor de ramuri, etc.
Chiar si la ora actuala, in unele provincii ale Chinei, este mai ieftin (pt cei familiarizati cu procedura) sa se lege cu fibre de bambus, decat cu sarma. Este o tehnica straveche care s-a pastrat.
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sarma pentru legat bonsaii Empty Re: Sarma pentru legat bonsaii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum