Romanian Bonsai Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O barfa legata de cuptoare pentru copt vase din lut.

4 participanți

In jos

O barfa legata de cuptoare pentru copt  vase din lut. Empty O barfa legata de cuptoare pentru copt vase din lut.

Mesaj  Calin.C Mar Dec 11, 2012 12:36 am

http://www.enational.ro/romania-mea/cuptorul-dacic-tinea-caldura-48-de-ore-105611.html/
Va astept la o barfa mica Laughing
Este extraordinar acest cuptor dacic,,,,mar interesa sa aflu mai multe imformatii despre tehnologia folosita de daci pentru vasele din lut si arderea lor in cuptoare


Ultima editare efectuata de catre Calin.C in Mar Dec 11, 2012 3:13 am, editata de 1 ori
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

O barfa legata de cuptoare pentru copt  vase din lut. Empty Si despre glazura

Mesaj  Calin.C Mar Dec 11, 2012 2:51 am

http://artavizuala21.wordpress.com/tag/ceramica-japoneza/
Are cineva retete pentru glazura....pentru vase din lut? bounce
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

O barfa legata de cuptoare pentru copt  vase din lut. Empty Blogul acesta este extraordinar!

Mesaj  Calin.C Mar Dec 11, 2012 3:34 am

Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

O barfa legata de cuptoare pentru copt  vase din lut. Empty Re: O barfa legata de cuptoare pentru copt vase din lut.

Mesaj  popan vasile Mier Dec 12, 2012 3:55 am

Ael cuptor dacic, un frate de al lui, din Mediesul-Aurit l-am vazut si personal de nenumarate ori la muzeul din oras. A fost desfacut si recladid in incinta muzeului. Mediesul-Aurit se afla la cca 20km de Satu Mare, e plin pe acolo, si pe campurile oamenilor , de cioburi de vase dacice.

Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

O barfa legata de cuptoare pentru copt  vase din lut. Empty Vasile mai multe imformatii despre cuptor....

Mesaj  Calin.C Mier Dec 12, 2012 4:32 am

Poti sa faci rost?
Am de gand ,in primavara sa i-mi fac unul,sa-mi fac si roata pentru olarit si sa ma apuc de treaba rabbit
Si promit ca daca merge treaba ,ma revansez cu niste vase facute de mine.....deocamdata acumulez informatii si strang bani .
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

O barfa legata de cuptoare pentru copt  vase din lut. Empty Re: O barfa legata de cuptoare pentru copt vase din lut.

Mesaj  Mishu TM Mier Dec 12, 2012 10:59 am

Caline daca lista primitorilor de vase este deschisa inscrie-ma si pe mine pe ea. Pana atunci iti urez mult succes in demersul tau cheers
Mishu TM
Mishu TM

Mesaje : 50
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 50
Localizare : Timisoara, Romania

Sus In jos

O barfa legata de cuptoare pentru copt  vase din lut. Empty Misule!

Mesaj  Calin.C Mier Dec 12, 2012 4:04 pm

Daca i-mi dai imformatii despre cuptorul dacic si o schita,promit ca i-ti dau vase gratuit king
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

O barfa legata de cuptoare pentru copt  vase din lut. Empty Re: O barfa legata de cuptoare pentru copt vase din lut.

Mesaj  DanM Vin Feb 08, 2013 2:46 am

@ Calin.Banuiesc ca inca te intereseaza "retete" de glazura.Olaritul sau confectionatul vaselor pt bonsai ma preocupa si pe mine intr-o oarecare masura.Nu stiu sigur cand va veni si timpul sa ma apuc de mestesugul lor ,probabil la pensie, insa mi-am procurat din timp carti de specialitate.In una din ele sunt mentionate retetele la diverse glazuri care par destul de complicate si de neinteles ,cel putin pt mine in clipa de fata.Glazuri ca : White,Kuan,Crackle Slip,Celadon(blue,green),Temmoku,Tea Dust,Mashiko,Oilspot,Shino ,Oribe,Flambe si multe altele sunt descrise cu lux de amanunte.Care din ele te intereseaza mai mult?
DanM
DanM

Mesaje : 13
Data de inscriere : 03/02/2013
Varsta : 59
Localizare : Brisbane ,Queensland,Australia

http://www.rosasinensisclub.com/

Sus In jos

O barfa legata de cuptoare pentru copt  vase din lut. Empty Re: O barfa legata de cuptoare pentru copt vase din lut.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum