Romanian Bonsai Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre Substrat

+4
lemurian
Calin.C
yorasta
Gaspar Sandor
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Despre Substrat Empty Despre Substrat

Mesaj  Gaspar Sandor Lun Noi 26, 2012 3:23 am

Salut baieti,
Am gasit acest articol despre substrat. Mi sa parut unul foarte educativ sper sa fie de folos pentru toti.
dati delete la "(space)": http(space)://(space)kuromatsubonsai.com/bonsai-soil/)
O zi frumoasa sa aveti!
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  yorasta Lun Noi 26, 2012 3:42 am

pare interesant articolul dar il voi citicand am timp acum am salvat linkul si mc
yorasta
yorasta

Mesaje : 71
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 44
Localizare : medgidia / constanta

http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Despre Substrat Empty Interesant!

Mesaj  Calin.C Lun Noi 26, 2012 11:19 pm

Numai ca la fiecare specie de prebonsai sau bonsai ,trebuie sa ii faci un substrat adecvat acelei specii...Teorie gasiti pe net angro,dar!,cel mai important este sa puneti in practica...eu unul cu toata teoria luata de pe net,referitor la substraturi,am luat teapa si am prapadit cativa pomisori,,,dar din greseli se invata,gresesti o data,de doua ori,poate si de trei,dar in cele din urma ,iti dai seama cum sta treaba si inveti.Teoria fara practica este 0 . Oricum ,ceea ce ne-ai prezentat este interesant si merita experimentat. Succes! study
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Despre Substrat Empty http://walter-pall-bonsai.blogspot.ro/2007/03/baked-loam-as-main-ingredient-for.html

Mesaj  Calin.C Lun Noi 26, 2012 11:28 pm


Eu personal aplic ceea ce am invatat de la Walter Pall....de cand aplic aceste cunostinte,nu am mai avut probleme cu substratul...dupa parerea mea,aveti ce invata de la acest om,care dupa parerea mea umila este un maestru modern al artei bonsai.Alte directii nu pot sa dau deoarece ,la randul meu am luat-o in barba cu substraturile recomandate de alti.
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  Gaspar Sandor Mar Noi 27, 2012 3:20 am

Am citit articolu de la Walter Pall..si cu siguranta o sa incerc si eu aceasta reteta. Dar in loc de lut ars o sa pun bucatele din caramida. Am foarte multa caramida ce nu mai poate fi folosita si le zdrobesc la iarana am vreme study
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  yorasta Mar Noi 27, 2012 3:44 pm

eu am bagat tigla sfaramata tot fireclay este si app de walter pall am citit undeva unde zicea ca foloseste kiryu in loc de vechea lui reteta de sol mix si spunea ca acei copacei care ia transplantat in kiryu merg mai bine decat cei care erau plantati in amestecul lui pe care il folosea ...... cand voi gasi acel subiect o sa il postez
yorasta
yorasta

Mesaje : 71
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 44
Localizare : medgidia / constanta

http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  lemurian Mier Noi 28, 2012 7:17 am

Tigla sparta am folosit si eu.Mi-e teama ca,caramida se poate sfarama incet incet ,de la inghet\dezghez si de la udari repetate.Depinde si ce caramida ai....poate e mai dura si atunci merge.Eu cu substratul fac in felul urmator: Ma asigur prima data ca nici un component din substrat nu e toxic pentru bonsai ,apoi in functie de specie fac un amestec mai organic sau mai putin organic,tinand cont de cat de mult ii place umiditatea la specia respectiva.De exemplu,o salcie sau un larice ii voi planta intr-un substrat care retine apa pe durata mai lunga decat un substrat folosit pentru molid de exemplu.Apoi observ tot sezonul cum se comporta substratu(retine prea multa apa,se usuca prea repede,se dezintegreaza,etc.)si apoi anul viitor incerc sa il imbunatatesc schimband sau modificand raportul intre diferite componente.Pana acum am folosit tigla,ceramica sparta,bile ceramice sparte,scoarta de copac,litiera de pisica,fibra de cocos,etc.As vrea totusi sa cumpar odata si un sac de substrat "special" pentru bonsai sa-l testez.
lemurian
lemurian

Mesaje : 47
Data de inscriere : 21/11/2012
Localizare : deva

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  Mishu TM Mier Noi 28, 2012 10:47 am

Puteti fi mai expliciti legat de compozitia substratului pentru bonsai, mai ales ca linkul ce duce la articolul publicat de Walter Pall nu mai este postat.
Mishu TM
Mishu TM

Mesaje : 50
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 50
Localizare : Timisoara, Romania

Sus In jos

Despre Substrat Empty Misule linkul este valabil si actual.

Mesaj  Calin.C Mier Noi 28, 2012 2:09 pm

Il copiezi ,il inserezi in bara ,dai enter si zbang ,te directioneaza pe blogul lui Walter si restu,,astept sa vad daca ti-a iesit affraid
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  yorasta Mier Noi 28, 2012 2:53 pm

[url= [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
yorasta
yorasta

Mesaje : 71
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 44
Localizare : medgidia / constanta

http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  yorasta Mier Noi 28, 2012 2:54 pm

yorasta a scris:[url= [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
yorasta
yorasta

Mesaje : 71
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 44
Localizare : medgidia / constanta

http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  yorasta Mier Noi 28, 2012 2:59 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] walter pall are mai multe bloguri
yorasta
yorasta

Mesaje : 71
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 44
Localizare : medgidia / constanta

http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  Ioan Joi Noi 29, 2012 3:59 am

[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [/img]

Va scriu si eu o parere legata de substrat. Am mai postat o data pe celalalt forum despre acest copacel. Este un ulm chinezesc, pe care l-am replantat in martie. Atunci eram nelamurit cu o chestiune. Substratul retinea apa o perioada fooarte lunga. Intr-un vas atat de micut, intre 7 si 9 zile mi se parea foarte mult. Drenajul era foarte bun, apa se scurgea intre 3 si 5 secunde. Cred ca am folosit 50% turba, restul granule de argila sfaramte si pietris, granuletie 2-3 mm. Comparand cu celelalte substraturi am ajuns la concluzia ca pietrisul era factorul care retinea apa. Ideea e ca i-a mers destul de rau copacelului, si m-am decis sa nu mai folosesc pietris pe viitor.

O alta intrebare importanta pentru voi, ar fi: cum va dati seama cand trebuie udat copacelul in cazul in care folositi substrat preponderent anorganic? Eu am folosit la un copacel 30% turba si 70% granule de argila sfaramata si am ajuns sa ud dupa ureche. Nu prea imi dadeam seama cand e uscat, cat e de uscat, incat sa stiu sigur ca trebuie sa ud. Si l-am pierdut. Sad

Ioan

Mesaje : 16
Data de inscriere : 21/11/2012

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  lemurian Joi Noi 29, 2012 8:02 am

Pai cu pietrisul e in felul urmator: Cu cat granulatia e mai mare cu atat apa se scurge mai usor.Di aceasta cauza se foloseste pietris de diferite marimi,incepand cu marimea cea mai mica de sus in jos si terminand cu granulatia cea mai mare la fudul vasului.Se numeste capilaritate si aceasta tehnica se foloseste si la fundatia cladirilor.Apa URCA cu atat mai usor printre pietris/granule cu cat spatiu dintre ele este mai mic.Deci la o fundatie,avand granulatia mare in partea de jos apa nu se poate infiltra in sus inspre perete.din aceasta cauza nici nu udam bonsaiul in tava ci il udam de deasupra.Personal ud de cand ma stiu "dupa ureche".Poti folosi metoda scobitorii infipte in substrat si cand la un cm ,2cm adancime scobitoarea se umezeste inseamna ca inca nu trebuie udat.Daca esti zilnic in preajma pomisorilor,atunci poti observa o usoara ofilire a frunzelor si asta e un semn ca trebuie udat.Se spune ca este chiar sanatos sa uzi in momentul cand frunzele incep sa se blegeasca,ofileasca putin.Mare atentie la plantele in vase mici cu substrat care nu retine apa.In timpul verii trebuie sa stea la umbra si pot necesita 2-3 udari pe zi.
lemurian
lemurian

Mesaje : 47
Data de inscriere : 21/11/2012
Localizare : deva

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  Ioan Joi Noi 29, 2012 9:15 am

Muri, nu te contrazic, dar imi amintesc ca am citit pe undeva, ca foarte multi ani s-a crezut ca daca se foloseste o granulatie mai mare pe fundul vasului, si scade marimea ei treptat, copacelul va dezvolta mai bine masa radiculara. Insa s-a demonstrat ca acest lucru e un mit, iar in bonsai cel mai indicat si potrivit e sa se foloseasca o granulatie uniforma.
Repet, doar am citit asta pe undeva, nici nu mai stiu unde... In practica eu am incercat doar granulatia uniforma, deci nu stiu cum stau lucrurile.

Ioan

Mesaje : 16
Data de inscriere : 21/11/2012

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  ovidiu1964 Joi Noi 29, 2012 9:36 am

deci, hai sa ma bag si eu, pana acuma am folosit substrat cam 50/50 %, adica jumatate pamant de flori si jumatate amestec de pietre- tuf, argila si piertis, granulatie 1-5 mm, ce am plantat in toamna am pus in substrat care mai are doar 5-10 % pamant, iar restul e tuf, scorie bazaltica, zeolit si daca pana in primavara fac rost si argila sparta, in plus mai pun si nuca de cocos
din ce am vazut la pomii mei, cei in amestec cu multa piatra au facut radacini mai multe si s-au dezvoltat mai bine decat cele in substrat mai fin si mai mult organic, si asta cam cu 70 - 80 %(dezvoltarea)
udarea eu o fac dupa ureche, greutate Laughing , adica se simte la mana cand vasul e mai usor, iar daca substratul e cum vreau eu , adica aproape anorganic, eu zic ca se poate uda din ora in ora Smile , nu are unde sa steie apa mai multa decat trebuie
ovidiu1964
ovidiu1964

Mesaje : 138
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 59
Localizare : Timisoara, Romania, Europa, Terra

http://bonsaiiluiovidiu.blogspot.ro/ http://artizanatovidiu.blog

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  Ioan Joi Noi 29, 2012 10:10 am

Da Ovidiu, stiu ca tu ai folosit pietrisul cu succes. Insa probabil aici intervine si mediul. Eu ii tin intr-un balcon orientat spre nord. Nu am soare direct niciodata.
Eu oricum, la primavara o sa folosesc numai fibra de cocos drept substrat organic. Iar pentru anorganic trebuie sa gasesc o alta solutie in locul granulelor de argila.

Ioan

Mesaje : 16
Data de inscriere : 21/11/2012

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  Mishu TM Joi Noi 29, 2012 11:04 am

Calin.C a scris:Il copiezi ,il inserezi in bara ,dai enter si zbang ,te directioneaza pe blogul lui Walter si restu,,astept sa vad daca ti-a iesit affraid

Am reusit, dar asta numai dupa ce am accesat blogul lui Walter Pall, am mers in luna 03 an 2007 si am cautat articolul.... poate este de vina browserul meu Rolling Eyes
Mishu TM
Mishu TM

Mesaje : 50
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 50
Localizare : Timisoara, Romania

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  popan vasile Vin Noi 30, 2012 12:31 am

Ioan, de unde si pana unde te gandesti tu cand spui ca pietrisul retine umezeala. pietrisurile in general sunt formate din tot felul de minerale si cuartz-uri, aceste materiale nu sunt absorbante si nu retin apa( cu unele mici exceptii, care in cazul nostru nu sunt relevante). Cu patul de drenaj de pe fundul vasului pot fi probleme numai in cazul in care vasul se afla intr-un alt vas , deci prin capilaritate apa se absoarbe in substrat mentinandu-l permanent umed, de aceea eu nu folosesc si nici nu recomand aceste vase , tavi de umidificare, si daca totusi se foloseste sa se aiba in vedere ca apa sa nu ajunga la fundul vasului la orificiile de scurgere. Cta despre mituri, unele se confirma altele nu. Granulatia anorganica stimuleaza cresterea si inmultirea radacinilor hranitoare, dar numai ( asa se pare din studii) cele colturoase, cele rotunde nu au efect prea mare asupra radacinilor. In mare parte se folosete pietris de rau care prin rostogolire si slefuirea lor de nisip sunt rotunjite, e bune pietrisul de rau, dar incercati sa gasiti unul care nu e rotunjit, eu am noroc cu raul Somes deoarece gasesc la discretie de care si cat vreau eu.
Am incercat sa reabilitez putin pietriisul de rau Laughing


Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  Ioan Vin Noi 30, 2012 12:59 am

Pai m-am gandit si eu ca nu retine apa. Insa dintre toate substraturile pe care le-am preparat, chiar daca la altele am pus mai multa turba, doar in cazul asta apa se mentine cea mai lunga perioada. Chiar daca vasul e mult mai mic decat celelalte. Iar la celelalte n-am pus pietris decat pe fundul vasului. In orice caz, in primavara trebuie sa replantez ulmul pt ca i-a mers destul de rau. Si n-o sa mai folosesc pietris si nici turba ca sa vad diferenta.

Ioan

Mesaje : 16
Data de inscriere : 21/11/2012

Sus In jos

Despre Substrat Empty O idee!

Mesaj  Calin.C Sam Dec 01, 2012 12:09 am

Pietrisul retine umiditatea foarte mult timp indiferent de granulatie daca este amestecat cu nisip,iar raportul nisip pietris este mai mare de 60 la % din totalul substratului.Eu i-ti recomand in loc de pietris sa folosesti granule de polistiren,nisip si turba.,,,Granulele de polistiren nu retin apa,asigura un drenaj excelent,nisipul retine umiditatea necesara,iar turba hraneste individul,dar mai trebuie sa sti ca turba pe care o gasesti la florarie nu este prea buna,,,...gasesti pe la tarani sau la tara gunoi de grajdi de vaca,bine macerat,vechi de un an,,,,eu din acela folosesc si la copacei-lor mei le merge perfect.Dar trebuie verificat mai des ca pomisorul sa nu ramana fara apa,,adica trebuie udat mai des.Si din cand in cand ii pui ceva ingrasamant solid sau lichid. .Foarte mult conteaza ca la baza vasului sa ii pui o sita si un strat de doua degete de pietris,,,aici este secretul,,iar vasul dupa udare , nu este bine sa nu stea in tavita plina cu apa...foarte multi asa procedeaza,,efectiv,,,apa nu are unde sa se duca,iar drenajul nu-si poate face treaba.Eu ud copaceii prin scufundare.pirat


Ultima editare efectuata de catre Calin.C in Sam Dec 01, 2012 12:49 am, editata de 2 ori
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Despre Substrat Empty O rectificare

Mesaj  Calin.C Sam Dec 01, 2012 12:19 am

Vasile a spus ca pietrisul asigura un drenaj bun,,,asa este ! dar nu in combinatia in care nisipul si pietrisul este de la 60 la 80 % si restul turba.B cat ag mana in foc ca daca il uzi azi,,,il gasesti umed si dupa o saptamana,,o spun din experienta...Cantitatea de pietris si de nisip nu trebuie sa fie prea mare ,,este indicat sa mai pui si altceva,,,materie anorganica spre exemplu.


Ultima editare efectuata de catre Calin.C in Sam Dec 01, 2012 12:49 am, editata de 1 ori
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Despre Substrat Empty Ovidiu.

Mesaj  Calin.C Sam Dec 01, 2012 12:22 am

Substratul folosit de tine pare interesant,,,o sa-l experimentez si eu.Numai ca nu o sa pun pamant de flori ,ci gunoi de grajdi ,vechi de un an(macerat).
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  ovidiu1964 Sam Dec 01, 2012 1:37 am

Caline, eu sunt de principiul ca folosesc ce am pe acasa, cand nu am avut nici tuf am pus pietris si spartura de tigla si ce am mai gasit, adica niste griblura, dupa ce am luat tuful am schimbat compozitia, si tot asa
ovidiu1964
ovidiu1964

Mesaje : 138
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 59
Localizare : Timisoara, Romania, Europa, Terra

http://bonsaiiluiovidiu.blogspot.ro/ http://artizanatovidiu.blog

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  popan vasile Sam Dec 01, 2012 1:42 am

Poate ca am fost inteles eu gresit sau nu am exprimat bine... eu nu folosesc nisip si nu am recomandat folosirea lui.


Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Despre Substrat Empty Re: Despre Substrat

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum