Romanian Bonsai Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cateva plante accent

3 participanți

In jos

Cateva plante accent Empty Cateva plante accent

Mesaj  ValiS Dum Ian 13, 2013 2:22 am

De-a lungul timpului, am incercat multe combinatii si aranjamente cu plante companion, dar putine au ajuns sa si "asiste" un copacel intr-o expunere, sau sa fie aratate ele, ca element singular.
Cateva dintre acestea:
Cateva plante accent Th_crocus Cateva plante accent Th_sagina_flower Cateva plante accent Th_Fittoniaverschaffeltiivarargyroneur Cateva plante accent Th_DSCF2919 Cateva plante accent Th_sagina_Poa-pratensis Cateva plante accent Th_Fittoniaverschaffeltiivarargyron-1 Cateva plante accent Th_DSCF2926 Cateva plante accent Th_DSCF3039_b Cateva plante accent Th_saintpaulia_mini Cateva plante accent Th_aob2009_fittonia Cateva plante accent Th_campanula Cateva plante accent Th_DSCF3687 Cateva plante accent Th_DSCF3689 Cateva plante accent Th_sagina
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cateva plante accent Empty Re: Cateva plante accent

Mesaj  popan vasile Joi Ian 17, 2013 9:16 am

Foarte frumoase si delicate. In unele cazuri combinatia fericita intre planta si vas ridica si mai mult valoarea estetica al lor. Pacat ca la noi inca nu punem accent pe cresterea plantelor accent. Cred ca ar trebuii sa ne gandim serios la acest fapt, cu atat mai mult cu cat nu necesita spatiu foarte mare, un balcon cu soare sau un geam si putem obtine exemplare foarte frumoase. Poate fi o indeletnicire care poate sa ne aduca multe satisfactii ..chiar daca nu vor fi folosite niciodata ca si plante companion. Eu va sugerez sa colectionati vase , doar si simpla colectionare a lor poate sa aduca stisfactii mari.
Multumim Vali ca macar o persoana se gandeste la aceasta forma de arta atat de indispensabila la o expunere cat mai placuta si corecta al unui bonsai.

Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Cateva plante accent Empty Re: Cateva plante accent

Mesaj  lemurian Joi Feb 28, 2013 10:27 am

Aranjamentele sunt deosebite,!Felicitari Valis,tot respectul,au acea scanteie fara de care un aranjament accent e sters!si eu la iubesc si obisnuiam sa practic dar din nefericire activitatea mea bonsaistica a fost putin sugrumata in ultima vreme.Si primavara asta sunt hotarat sa ma apuc de treaba.Multumim pentru un bun exemplu si motivatie:)
lemurian
lemurian

Mesaje : 47
Data de inscriere : 21/11/2012
Localizare : deva

Sus In jos

Cateva plante accent Empty Re: Cateva plante accent

Mesaj  ValiS Vin Mar 01, 2013 5:55 am

Va multumesc si eu pt aprecieri si ma bucur ca va sunt de folos.
Lemurian, spor la treaba in noul sezon si cat mai mult timp liber, pt a te putea ocupa de ceea ce-ti doresti.
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cateva plante accent Empty Re: Cateva plante accent

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum