Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare

In jos

Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare Empty Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare

Mesaj  Calin.C la data de Mier Noi 28, 2012 10:16 am

Am postat pe bcr facebook cateva poze cu un yamadori colectat din zona Ocnele Mari,,,este posibil sa fie o specie de carpen sau ulm,,nu pot sa-mi dau seama...specific ca nu este o malformatie,ciuperca sau anomalie,,efectiv in zona sunt zeci poate chiar sute de astfel de exemplare,,eu tind sa cred ca este o specie de carpen.
Daca treceau cele 7 zile ,postam direct aici,,dar nu pot,nu ma lasa. Question
Calin.C
Calin.C

Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 44
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare Empty Si in sfarsit pozele

Mesaj  Calin.C la data de Mier Noi 28, 2012 10:10 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Calin.C
Calin.C

Sus In jos

Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare Empty Re: Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare

Mesaj  ovidiu1964 la data de Mier Noi 28, 2012 10:18 pm

eu unu nu as recolta asa ceva, 100% e ceva parazit, ciuperca, etc, nu as risca sa duc acasa si sa imbolnavesc si restu copacilor
ovidiu1964
ovidiu1964

Varsta : 55
Localizare : Timisoara, Romania, Europa, Terra

http://bonsaiiluiovidiu.blogspot.ro/ http://artizanatovidiu.blog

Sus In jos

Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare Empty Cred ca te inseli

Mesaj  Calin.C la data de Mier Noi 28, 2012 10:50 pm

Aceeasi specie am vazut-o si in prahova langa Valenii de munte si acolo era tot o zona cu tuf vulcanic,iar aici sunt sute de exemplare,,,zilele urmatoare o sa filmez ,o sa postez si atunci , vei vedea ca nu este ciuperca ,nici parazit,...Asa este copacul,,,probabil ca nu stim noi specia? pig
Calin.C
Calin.C

Sus In jos

Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare Empty Re: Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare

Mesaj  ovidiu1964 la data de Mier Noi 28, 2012 10:54 pm

specia de parazit? Question , daca eu am vazut pe ulm, Vasile pe berberis si salcam, cum zici ca e o specie?
ovidiu1964
ovidiu1964

Varsta : 55
Localizare : Timisoara, Romania, Europa, Terra

http://bonsaiiluiovidiu.blogspot.ro/ http://artizanatovidiu.blog

Sus In jos

Mesaj  popan vasile la data de Mier Noi 28, 2012 11:28 pm

Asa e Calin, probabil ca ai vazut la foarte multe exemplare aceasta malformatie deoarece sunt contaminati, traiesc in aceeasi zona si s-a raspandit boala( daca e vorba de boala), curios e ca la berberisii observati de catre mine, si dupa ce au fost tunsi( gen intretinere de spatii verzi, adica o parte din inaltime) odata cu cresterea noilor lastari arata iarasi aceasta forma de aplatizare, curioasa e treaba ca nu toata planta le avea ci doar unele crengi. La salcam nu stiu ce se intampla dupa tundere, am vazut la cateva specii de pe langa o sosea nationala, marginea drumului era plantata cu salcami batrani, cred ca de peste 30-40 de ani...cu timpul multe exemplare au fost taiati, deci sirul de copaci avea zone foarte mari unde nu erau exemplare. Am observat aceasta aplatizare rugoasa , de altfel se vedea si pe trunchi ceva in genul acesta, doar la unele exemplare invecinate. Eu ma gandesc ca la data plantarii nu s-au folosit doua specii de salcam una fara si alta cu aceste rugozitati. Deci eu raman la parerea , vazand si berberisi de aceeasi specie , care au acest aspect si altele nu, ca e vorba de ceva parazit. Ar trebuii sa ne interesam cu privire la acest caz. E interesant

Vasile
popan vasile
popan vasile

Varsta : 56
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Mesaj  popan vasile la data de Joi Noi 29, 2012 2:13 am

Acum cateva minute am primit un PM de la Tivaa, pt care ii multumesc Exclamation . Ar trebuii sa dau un copy-paste , dar e in alta limba pe care voi nu cred c-o intelegeti, dar datorita acestui mesaj , si faptului ca am dat o cautare pe wikipedia...Ovidiu, ne-am ars Embarassed , Calin are dreptate , nu e nici virus si nici un fel de boala...e un Ulmus minor, aceasta specie are tendinta sa faca scoarta si pe ramuri sa apara ca si niste fasii de pluta. Inseamna ca si la acei salcami despre acesta e vorba, deci sunt doua specii diferite pe acel drum. Dar totusi nu inteleg la berberis..voi cauta informatii si despre aceasta specie. Deci scuze Calin..ai dreptate. Dra macar am elucidat problema Very Happy ,

Vasile
popan vasile
popan vasile

Varsta : 56
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare Empty Multumesc din suflet Vasile!

Mesaj  Calin.C la data de Joi Noi 29, 2012 3:40 am

Mai facut un om fericit.Cand vei veni in zona sau cand voi veni eu la tine in zona ,o sa i-ti aduc un exemplar Laughing
Calin.C
Calin.C

Sus In jos

Mesaj  yorasta la data de Joi Noi 29, 2012 6:18 am

eu am vazut asa ceva la ulmi la mine in zona si in prima instanta am zis ca este noroi ca erau pe marginea unui brum apoi am vazut si in alte parti si am rupt o buzata sa ma asigur daca e sau nu noroi si e bucata de scoarta ... oricum arata fosrte interesant Very Happy
yorasta
yorasta

Varsta : 39
Localizare : medgidia / constanta

http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj  lemurian la data de Joi Noi 29, 2012 8:09 am

si eu am observat fenomenul tot la salcam ,dar totusi nu-mi vine sa cred ca e normal asa ceva.Poate sa fie o dereglare fiziologica a plantei sau hormonala,un virus,un cancer,etc.Doar imi dau cu presupusul,nu vreau sa vorbesc prostii.O sa incerc sa ma documentez si eu oricum:)
lemurian
lemurian

Localizare : deva

Sus In jos

Mesaj  ValiS la data de Vin Noi 30, 2012 5:08 am

Exista si ciuperci (fungi) care apar ca niste excrescente pe lateralul ramurilor anumitor specii de plante, dar exista si varietati ale unor specii (Vezi alatus, alatum sau alata) ale caror ramuri dezvolta in mod natural acele "aripi"
Totusi, diferenta intre fungi si varietatea "cu aripi" e usor de sesizat Smile

Fungi: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Specii var. alatus:
Euonimus alatus [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ulmus alata [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Liquidambar styraciflua [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ulmus minor [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

EDIT: am bagat link-uri, acum ca se poate...
ValiS
ValiS

Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  yorasta la data de Lun Dec 17, 2012 4:09 pm

Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare 154909_494286980616056_108201672_n uite aici ca si copacelul tau
yorasta
yorasta

Sus In jos

Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare Empty Ha Ha Ha!!!!!

Mesaj  Calin.C la data de Mar Dec 18, 2012 6:44 am

As vrea eu! Twisted Evil
Calin.C
Calin.C

Sus In jos

Mesaj  Mar1vs la data de Mar Dec 18, 2012 6:49 am

Sincer, înclin să cred, mai degrabă, că-i tot un ulmus minor, tocmai datorită acelor asperităţi pronunţate de pe scoarţă. Aşa dezvoltă anumiţi ulmi (unii botanişti chiar i-au clasificat ca subspecie a lui u. minor, spunându-i "var. suberosa"). Sau, după cum a sugerat şi Vali, poate fi un "var. alata".
Pe la mine (acasă la ţară, nu acasă în Iaşi Smile ) cresc o mulţime de ulmi dintr-aceştia şi cam toţi ulmii mei colectaţi pentru bonsăială aparţin presupusei "subspecii" (încă sunt controverse între taxonomi).

Ia uitaţi a'ci:

Mar1vs
Mar1vs

Varsta : 27
Localizare : Iaşi

http://arbor-in-absidem.blogspot.com

Sus In jos

Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare Empty Interesant!

Mesaj  Calin.C la data de Mar Dec 18, 2012 7:14 am

Multumim pentru poze Mar1vs, Smile sunt superbe si multumim si de imformatie,este mai mult decat bine venita!
Yonut ,copacul in cauza este superb...ma uit la el si nu ma satur,,pur si simplu protuberantele acestea din coaja ii dau un aer de batranete ,pe care nu il intalnesti la multe specii. Superb! sunny
Calin.C
Calin.C

Sus In jos

Mesaj  yorasta la data de Mar Dec 18, 2012 3:33 pm

da arata super bine copacu dar nu cred ca este ulm daca il luam dupa frunze , cauta si tu un exemplar mai mare adica mai gros in genu lu asta sa aibe cateva ramificatii groase si apoi pleci cu cele subtiri pt cei care stau la caza nu stiu de ce va incurcati cu scobitori cand exista exemplare mari si frumoase care se pot modela in diferite forme ca exemplu uitati-va la bonsaistii mari , cunoscuti ca majoritatea merg pe exemplare mari se pot modela mai usor ii poti da anumite forme gauri etc
yorasta
yorasta

Sus In jos

Am postat pe bcr cateva poze pentru identificare Empty Yonut,......usor de zis ,greu de facut...

Mesaj  Calin.C la data de Mar Dec 18, 2012 10:33 pm

Cu cat este mai batran copacul,cu atat este mai greu de transplantat,nu mai zic ca se acomodeaza foarte greu la ghiveci.....e !treaba asta am s-o incerc anul acesta cu cativa lilieci,mai batrani ,sa vad ce iese. alien
Uite ce poate sa iasa dintr-un liliac.... affraid
Calin.C
Calin.C

Sus In jos

Mesaj  ValiS la data de Mier Dec 19, 2012 12:33 am

Mar1vs a scris:Sincer, înclin să cred, mai degrabă, că-i tot un ulmus minor, tocmai datorită acelor asperităţi pronunţate de pe scoarţă. Aşa dezvoltă anumiţi ulmi (unii botanişti chiar i-au clasificat ca subspecie a lui u. minor, spunându-i "var. suberosa"). Sau, după cum a sugerat şi Vali, poate fi un "var. alata".
In privinta plantei pt care a cerut Calin identificarea, nu incape indoiala, este Ulmus minor, asa cum a sugerat Tivadar, din capul locului.
Eu nu am sugerat ca este o var. alata, ci precizarile facute de mine referitor la varietatile "inaripate" (alatus) si fungi, au fost doar pentru a vedea diferenta si pt a nu ne gandi imediat la boala cand dam peste o specie cu aspect mai inedit.
yorasta a scris:da arata super bine copacu dar nu cred ca este ulm daca il luam dupa frunze
Nu este ulm, copacelul din imaginea postata de tine este Buxus harlandii.
ValiS
ValiS

Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Mar1vs la data de Mier Dec 19, 2012 7:16 am

ValiS a scris:
Eu nu am sugerat ca este o var. alata, ci precizarile facute de mine referitor la varietatile "inaripate" (alatus) si fungi, au fost doar pentru a vedea diferenta si pt a nu ne gandi imediat la boala cand dam peste o specie cu aspect mai inedit.

Înseamnă c-am înţeles eu greşit, scuze pentru asta. Smile
Atunci... cred c-o fi "suberosa".
Mar1vs
Mar1vs

Varsta : 27
Localizare : Iaşi

http://arbor-in-absidem.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  yorasta la data de Mier Dec 19, 2012 9:48 am

eu cred ca acei yamadori grosi se prind mai repede decat scobitorile sau daca sunt prea subtiri nu se prind ca nu au aceiasi forta si vlaga in ei ca unul gros [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cam asa ar trebuii sa arate un yamadorii din punctul meu de vedere sa aibe un trunchi gros un inceput de nebari , in primavara daca o sa mai fiu prin tara vreau sa incerc o chestie cu vreo 3 pini sa gasesc ceva mai gros si sai tai de la prima creanga si sai las acolo 1-2 ani
yorasta
yorasta

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum