Romanian Bonsai Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un ienupar literati

3 participanți

In jos

Un ienupar literati Empty Un ienupar literati

Mesaj  ValiS Joi Dec 13, 2012 1:13 am

Pe la inceputul lui 2011, mi-a facut cu ochiul "o tufa" dintr-un stand al unui centru de gradinarit. Am vazut ceva in ea, asa ca m-am hotarat s-o iau acasa.
Cam asa arata Un ienupar literati Th_1_DSCF3755 Si cam asta era ceea ce vazusem in ea Un ienupar literati Th_2_DSCF3760 Am studiat-o ceva timp, am incercat sa cantaresc toate aspectele, in fine, pana la urma m-am decis pentru schita de sus.
Prima formare a implicat o indoire a trunchiului si reducerea drastica a nr de ramuri Un ienupar literati Th_3_DSCF3757 Ulterior si-a primit si un nou vas, mai larg nitzel Un ienupar literati Th_4_image011
A fost lasat sa recupereze, prin vara deja erau semne ca o face, frunzisul indesindu-se Un ienupar literati Th_5_ienupar_literati La sfarsitul anului, prin iarna, deja era o ciufuleala totala Un ienupar literati Th_6_ienuparprostratainainte
Sarmele statusera tot anul pe trunchi, erau semne ca acesta s-a fixat in pozitia dorita, asa ca m-am decis sa le dau jos. Cu aceasta ocazie, am disciplinat putin si coroana prin tundere si legare fina Un ienupar literati Th_8_1fatza Un ienupar literati Th_9_2dreapta Un ienupar literati Th_10_3spate Un ienupar literati Th_11_4stanga Apoi, si-a reluat locul afara, destul de pleoshtit ca nu-l mai bag in seama Un ienupar literati Th_12_bunjinian2012 Si-a petrecut iarna acolo, iar in primavara, prin aprilie, am inceput lucrul la trunchi. Mai precis, la delimitarea viitoarelor trasee de seva, la crearea lemnului mort si stabilirea "venelor vietii" Un ienupar literati Th_13_ienuparliterati_10apr12 Un ienupar literati Th_14_juniperussquamatadeadwood Procesul s-a lungit pana prin vara (si oricum nu este inca definitivat) Un ienupar literati Th_22_J_literati Un ienupar literati Th_23_literati_03iun12
Cateva detalii cu partea inferioara a trunchiului Un ienupar literati Th_24_deadwood_liveveins1 Un ienupar literati Th_25_deadwood_liveveins2 Un ienupar literati Th_26_deadwood_liveveins3
Si asa cum arata in septembrie Un ienupar literati Th_27_literati_noblesse
De atunci, frunzisul a fost lasat sa se dezvolte liber pt ca planta sa prinda cat mai multa vigoare si pentru a "trage" prin venele de pe trunchi cat mai multa energie. Singura modalitate de a maturiza acele vene, este sa las planta sa le foloseasca.
Urmatorul pas va fi o aerisire a coroanei si o relegare fina.
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Un ienupar literati Empty Re: Un ienupar literati

Mesaj  popan vasile Joi Dec 13, 2012 1:43 am

Salut Vali

Inteleg pt ce ai optat la prima schita. A doua e mult mai spectaculoasa dupa parerea mea, dar datorita varstei plantei cred ca era mai greu, ar fi tinut mult mai mult timp sa faci trunchiul sa fie credibil. Cred ca pt acel trunchi ai fi avut nevoie de un exemplar mult mai in varsta cu un trunchi mai gros, desi, nu stiu de ce , aceea varianta imi place mai mult. Probabil din cauza trunchiului care are o miscare mult mai naturala, usor rupta si inclinata. E un exemplu de copac fulgerat si ramas totusi in viata. Imi place.
Forma creata , totusi, aduce in schimb , mult mai bine cu un copac stil "litarati", zbaterea plantei tinere inspre lumina datatoare de viata. Cred ca trunchiul , in ochii mei , putin fortat( pt gustul meu e prea sinuoasa , prea perfecta in a fi un "S") va primi foarte bine amprenta varstei odata cu desavarsirea venelor vietii. La ceasta forma in schimb imi place coroana , e veritabila pt un literati. Fiind o squamata o sa cam sufere degetele la legarea fina Laughing . Dupa parerea mea cred ca in ani o sa fie un exemplar de remarcat, desi vreau sa mai punctez odata ca forma, trunchiului nu prea e pe gustul meu, totusi ramane una foarte interesanta.
Multumesc Vali de postare, e un exemplu minunat de dare in forma al unui exemplar de pepiniera.
Sper ca nu am deranjat cu opinia mea, e doar o opinie si nimic mai mult Smile .


Vasile


popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Un ienupar literati Empty Multa munca!

Mesaj  Calin.C Joi Dec 13, 2012 2:13 am

Dar si rasplata este pe masura...
Ce mai incoace si incolo,este fain!
Vad ca din ce in ce mai multi bonsaisti din romania se indreapta spre zona coniferelor!,nu este de mirare,deorece acesti copaci vesnic verzi transmit o stare de armonie,echilibru si forta interioara ,pe care foioasele sau alte specii ,nu pot sa o ofere. flower
Ai inceput sa-i faci si un tratament la lemnul mort?
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Un ienupar literati Empty Re: Un ienupar literati

Mesaj  ValiS Joi Dec 13, 2012 2:20 am

Vasile, nu este niciun deranj, termina cu prostiile...
Referitor la forma aleasa, nu este totusi vorba de timp. Nu e vorba de faptul ca pt a doua schita, cu trunchiul mai dramatic, ar fi fost nevoie sa las planta "sa se coaca", lucru care ar fi durat mai mult. Au fost mult mai multe schite, crede-ma, dar nu le-am pastrat pe toate.
Este vorba, in primul rand, de folosirea INTREGULUI potential al plantei brute. In poze, in schite, lucrurile se vad intr-un anumit fel, dar cand ai planta in fata e un pic mai altfel (tre' sa stii la ce ma refer). Am optat pt acest literati pt ca mi s-a parut ca aceasta e forma care "stoarce" maxim din ce poate oferi planta. Stiu ca acel "S" al trunchiului pare suparator, ca-l avem intiparit pe retina la rubrica "Asa nu!", dar il accept. Probabil ca il accept usor pt ca il vad asa cum il am in minte ca va fi peste cativa ani. Acum e doar intr-o forma intermediara. La urma urmei, sa fim seriosi, vorbim aici de evolutia unei plante in doar doua sezoane de crestere. E un drum lung, parcurs intr-un timp extrem de scurt.

PS: fiind o squamata, degetele deja au suferit la fiecare legare Laughing

@ Calin - lemnul mort a fost tratat cu polisulfura de calciu. Si este tratat periodic.


Ultima editare efectuata de catre ValiS in Joi Dec 13, 2012 2:40 am, editata de 1 ori
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Un ienupar literati Empty Re: Un ienupar literati

Mesaj  popan vasile Joi Dec 13, 2012 2:36 am

Am inteles Vali... si acum inteleg si alegerea ta, probabil ca studiind planta fata-n fata e cea mai buna alegere. Cat despre "S", nu ma deranjeaza de fiecare data cand o vad, doar ca nu sunt impacat cu el, asta e tot Smile , dar dupa cum zici ca tu, urmezi cu ea numai viziunea ta, inseamna ca-si are rostul si rolul in viata plantei. Normal ca e la inceput de drum, fara discutie, eu am semnalat doar parerea mea referitoare la prima formare. Desigur ca in timp o sa-si spuna si o sa-si arate adevarata fata , care cum spuneam, o sa fie unul de remarcat.


Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Un ienupar literati Empty Re: Un ienupar literati

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum