Romanian Bonsai Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ienupar - inmultire prin butasi

3 participanți

In jos

Ienupar - inmultire prin butasi Empty Ienupar - inmultire prin butasi

Mesaj  ValiS Vin Dec 07, 2012 4:48 am

Am luat cateva crengute de ienupar (varfuri lemnificate) pe care le-am rupt astfel incat sa ramana o fasie de scoarta atarnand ("butasi cu calcai" se numesc, nici eu nu stiam pan-acum vreo doi ani).
Cam ca in imaginea de aici http://www.webphotos.com.au/photos/knife_and_juniper_cuttings.jpg?w=640 doar ca eu am lasat "coditza" de scoarta mai lunga.
Am pregatit un amestec din 60% spartura de leca, 20% sphagnum maruntit, 20% turba de cocos, in care am varat butasii.
Am udat pana am saturat substratul, apoi le-am tras cate o sticla de plastic in cap.
Ienupar - inmultire prin butasi Th_junip2 Ienupar - inmultire prin butasi Th_junip3 Ienupar - inmultire prin butasi Th_junip1
De-acum, asteptam.
EDIT: Se impune o precizare - o parte i-am pus in august (cand este cel mai recomandat), o parte in noiembrie.
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ienupar - inmultire prin butasi Empty Re: Ienupar - inmultire prin butasi

Mesaj  Gaspar Sandor Vin Dec 07, 2012 4:58 am

Si udarea lor la ce intervale le faci?
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Ienupar - inmultire prin butasi Empty Re: Ienupar - inmultire prin butasi

Mesaj  ValiS Vin Dec 07, 2012 5:20 am

Astfel acoperiti, pana la aparitia radacinilor nu este necesara udarea substratului.
Neexistand radacini, nu are cine sa preia apa din substrat. Dar, este important ca din timp in timp ramura sa fie pulverizata. Ienuperii isi asigura cam 40% din necesarul de apa, asimiland-o prin frunze.
Cand vad ca umiditatea din incinta scade, doar scot dopurile sticlelor si "pufai" prin orificiu. Apoi, pun dopul la loc. Nu e ceva "periodic", asa ca nu pot spune "o data pe zi, sau pe saptamana". O fac cand e nevoie.
Cu aceasta ocazie, are loc si schimbul de gaze din substrat, caci pulverizand, o parte din apa ajunge inevitabil si in substrat. Se comporta ca un piston, si coborand spre fundul vasului, atrage in urma sa aer proaspat.
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ienupar - inmultire prin butasi Empty Re: Ienupar - inmultire prin butasi

Mesaj  lemurian Vin Dec 07, 2012 9:15 am

Presupun ca te-ai documentat oricum despre cum se face la ienupar.Din cate stiu la tuja ,de exemplu sau alte conifere,poate dura pana la doi ani inradacinarea butasilor.Sper sa nu vorbesc prostii...Si se recomanda folosirea unui produs gen Radi-Stim,care este un praf alb in care se inmoaie butasul cu calcai si apoi,nu cunosc exact temperatura optima pentru butasul de ienupar ,dar la temperatura camerei ,peste iarna,adica atunci cand e caldut in casa,ar putea fi prea cald pentru ei?Nu stiu ce e spartura de leca,dar se poate folosi si doar nisip umed.
lemurian
lemurian

Mesaje : 47
Data de inscriere : 21/11/2012
Localizare : deva

Sus In jos

Ienupar - inmultire prin butasi Empty Re: Ienupar - inmultire prin butasi

Mesaj  ValiS Vin Dec 07, 2012 10:01 am

La conifere, in general, dureaza mult inradacinarea, asa este, iar rata de mortalitate este relativ mare. Se spune ca daca ai prindere in procent de 50-60%, sa fii multumit Smile . Se recomanda intr-adevar folosirea hormonilor de inradacinare (gen radistim) insa, personal nu am sesizat o diferenta majora intre butasii tratati si cei netratati. Asa cum iti inchipui, nu este prima oara cand fac asta si am experimentat in fel si chip: in diferite anotimpuri, cu hormoni si fara hormoni, in diferite substraturi, cu butasi luati din diferite zone ale plantei, cu calcai si fara calcai, etc.
Metoda asta cu butasi cu calcai luati din varf de ramura, pusi sub clopot de sticla, in substrat puternic granular in perioada sfarsit de vara - inceput de iarna, a dat rezultatele cele mai bune. De-aia mi-am si permis s-o impartasesc aici pe forum.

Stii ce este leca, dar probabil nu stiai ca se numeste asa Smile http://www.leca.ae/sites/all/libraries/slidernews/images/8thumbl_980x340.jpg Odata sparta, este ideala pentru substrat.
Cat despre nisip/pietris, personal detest sa folosesc. E alegerea mea personala.
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ienupar - inmultire prin butasi Empty Re: Ienupar - inmultire prin butasi

Mesaj  lemurian Vin Dec 07, 2012 11:40 am

Da,m-am lamurit ,dupa completarile de rigoare,se pare ca sti ce faci.O singura intrebare:Acesti butasi sunt predestinati modelarii in chip de bonsai pe viitor?Vad dintre ei cu "trunchi" de grosimea unui deget.Posibil ca sansele de reusita,in cazul in care vrei sa-i inmultesti pentru un gard viu ,spre exemplu,sa fie mai mari folosind ramuri nici verzi,dar nici lemnoase,adica semi lignifiate,inca moi,flexibile dar de culoare maro.
lemurian
lemurian

Mesaje : 47
Data de inscriere : 21/11/2012
Localizare : deva

Sus In jos

Ienupar - inmultire prin butasi Empty Re: Ienupar - inmultire prin butasi

Mesaj  ValiS Sam Dec 08, 2012 4:45 am

Acesti butasi sunt destinati modelarii ca bonsai, in viitor. Gard viu n-am unde sa pun...
Iar in privinta grosimii lor, cred ca imaginile inseala... nu e niciunul mai gros de 6-7mm la baza (baza insemnand capatul ingropat, care este oricum la 6-8 cm adancime).
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ienupar - inmultire prin butasi Empty Re: Ienupar - inmultire prin butasi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum