Romanian Bonsai Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

"Ne-am vazut, ne-am placut"

4 participanți

In jos

"Ne-am vazut, ne-am placut" Empty "Ne-am vazut, ne-am placut"

Mesaj  Gaspar Sandor Vin Mar 22, 2013 9:27 am

Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

"Ne-am vazut, ne-am placut" Empty Re: "Ne-am vazut, ne-am placut"

Mesaj  popan vasile Dum Mar 24, 2013 12:49 am

Interesant exemplar... ce specie este? O sa ai bataie de cap sa-l definesti intr-un stil oarecare, desigur daca vei alege vreunul. Acele radacini o sa creeze problema ..

Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

"Ne-am vazut, ne-am placut" Empty Re: "Ne-am vazut, ne-am placut"

Mesaj  Gaspar Sandor Dum Mar 24, 2013 10:24 am

Este Fag..are radacini destul de lungi poate resusesc un ROR..si ca coroana ceva inspirat din natura.
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

"Ne-am vazut, ne-am placut" Empty Re: "Ne-am vazut, ne-am placut"

Mesaj  ValiS Lun Mar 25, 2013 12:37 am

Trecerea direct din pamant la acel vas plat mi se pare extrem de brusca...
La recoltarea din natura, plantarea imediata in vas plat este cea mai mare tentatie si, in acelasi timp, cea mai mare greseala. Cred ca la acest moment principalul obiectiv nu este forma viitoare, ci sa ai cui da forma. Daca planta nu recupereaza si nu se stabilizeaza, nu vei avea pe ce lucra. Iar in vasul ales de tine, cred ca acest lucru iese din discutie. Este mult prea mare shocul.
Este Fag..are radacini destul de lungi poate resusesc un ROR.
De dragul discutiei si facand abstractie de cele scrise mai sus, si ideea de ROR este gresit abordata. Nu poti lasa planta cu radacinile la aer iar apoi sa vii sa-i infigi o piatra "intre picioare"... Se va vedea ca-i "facut de om"...
In mod normal, gasesti o piatra care sa se incadreze in spatiul format de radacini, o pozitionezi acolo, imbraci totul cu un strat de muschi sau alt substrat fibros si retentiv (fibra de cocos, de ex.), bandajezi bine si plantezi astfel incat toata "ingineria" sa se afle sub nivelul solului. Asta pt a da posibilitatea radacinii sa formeze noi ramificatii si sa se dezvolte astfel incat sa para ca se muleaza pe piatra aleasa de tine. Efectul va fi mult mai natural...
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

"Ne-am vazut, ne-am placut" Empty Re: "Ne-am vazut, ne-am placut"

Mesaj  Gaspar Sandor Lun Mar 25, 2013 1:34 am

Vasul nu este plat este o galeata de 20l de plastic adanc cam de 40 cm..Radacinile care sunt afara erau afara si inainte sa-l colectez..copacelu era lanaga drum escavat cu ceva timp in urma si erodand cu timpul radacinile copacelului au ramas afara...si el cred ca a fost taiat sau rupt de cupa escavatorului...Si ascultand sfatul tau, o sa-l replantez (spre ca suporta inca o replantare dat fiin faptul ca a fost planta Vineri.)
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

"Ne-am vazut, ne-am placut" Empty Re: "Ne-am vazut, ne-am placut"

Mesaj  Gaspar Sandor Lun Mar 25, 2013 1:36 am

Intotdeauna e binevenit un sfat din exterior..ca probabil eu am vazut altela copacel, o alta perspectiva care poate nu e tocmai ceea mai buna.
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

"Ne-am vazut, ne-am placut" Empty Re: "Ne-am vazut, ne-am placut"

Mesaj  Ioan Lun Mar 25, 2013 2:11 am

Imi dau si eu cu parerea, desi se poate sa ma insel...
Daca asa l-ai gasit, eu zic sa-l lasi in pace acum, sa nu-l mai replantezi inca o data. Nu stiu daca va suporta socul. In schimb, avand un vas adanc are sanse sa se prinda. Iar ROR-ul sa-l lasi pentru anul viitor, respectand indicatiile lui Vali. Asa vei obtine un efect mai natural.

Ioan

Mesaje : 16
Data de inscriere : 21/11/2012

Sus In jos

"Ne-am vazut, ne-am placut" Empty Re: "Ne-am vazut, ne-am placut"

Mesaj  ValiS Lun Mar 25, 2013 2:12 am

Gaspar Sandor a scris:Vasul nu este plat este o galeata de 20l de plastic adanc cam de 40 cm..
affraid Imi cer scuze, atunci, Gaspar lol! Dar din felul in care se vede in imaginea de aici https://www.facebook.com/photo.php?fbid=582415208435442&set=o.121044854625730&type=1&theater , am avut impresia ca vasul este asa ceva http://4.bp.blogspot.com/-Vps9yNg3UPY/URHF_qGGAcI/AAAAAAAABlI/ATaB0vPtft8/s1600/P1160058+Pot+44.jpg
Pare un vas plat asezat pe acea masuta de lemn Very Happy
OK, in regula atunci.
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

"Ne-am vazut, ne-am placut" Empty Re: "Ne-am vazut, ne-am placut"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum