Romanian Bonsai Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Lime sulfur

4 participanți

In jos

Lime sulfur Empty Lime sulfur

Mesaj  Gaspar Sandor Mier Mai 15, 2013 10:46 pm

Salutare lume!
Are cineva cunostinte daca la noi in tara se poate cumpara "Lime Sulfur".
Din cate am citit este compus de var si sulf. Se poate prepara si acasa din cate am citit.
Sau se poate folosi doar var simplu pentru protejarea suprafeteler de lemn mort?

O zi buna va doresc!
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Lime sulfur Empty Re: Lime sulfur

Mesaj  popan vasile Joi Mai 16, 2013 12:51 am

LS-ul ..da se poate prepara si acasa , desi nu recomand, pute foarte rau, rau de tot la fierbere..... o stiu pe nasul meu si al vecinilor Very Happy .
Varul se poate folosi dar nu e la fel de eficient si e chiar inestetic la un bonsai.
Sandor, intreaba-l pe Ovidiu , stiu ca el mai prepara LS acasa , poate el are de vanzare.

Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Lime sulfur Empty Re: Lime sulfur

Mesaj  ovidiu1964 Joi Mai 16, 2013 3:45 am

LS, am sa am eu de vanzare, trebuie numa sa-l prepar
ovidiu1964
ovidiu1964

Mesaje : 138
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 59
Localizare : Timisoara, Romania, Europa, Terra

http://bonsaiiluiovidiu.blogspot.ro/ http://artizanatovidiu.blog

Sus In jos

Lime sulfur Empty Re: Lime sulfur

Mesaj  Gaspar Sandor Joi Mai 16, 2013 3:48 am

O.K Ovidiu, sa ma anunti.
Dar ai putea posta si metoda de preparare. Nu o sa-ti facem concureta promitem. Razz
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Lime sulfur Empty Re: Lime sulfur

Mesaj  ovidiu1964 Joi Mai 16, 2013 3:52 am

pai metoda e simpla, se pune apa cu sulf si lapte de var la fiert, se fierbe pana te plictisesti bine si gata Laughing , cantitatile sunt pe ro-bonsai sau pe BCR, nu mai stiu unde, dar nu sunt batute in cuie, in functie de cat lapte de var se pune LS-ul va albi mai mult sau mai putin lemnul, cand am sa prepar si am sa fac teste am sa postez
ovidiu1964
ovidiu1964

Mesaje : 138
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 59
Localizare : Timisoara, Romania, Europa, Terra

http://bonsaiiluiovidiu.blogspot.ro/ http://artizanatovidiu.blog

Sus In jos

Lime sulfur Empty Reteta LS...originala

Mesaj  popan vasile Joi Mai 16, 2013 9:49 pm

Reteta originala a fabricarii LS, cantitatile se pot reduce in functie de ce cantitate vrem sa optinem.


Zeama sulfocalcica sau polisulfura de calciu este obtinuta pe baza de sulf si var.
Pentru obtinerea a 10 l de solutie apoasa, de culoare rosie, sunt necesare 2,800 kg sulf macinat si 1,500 kg var nestins, fara piatra, sfaramat in bucati mici, cat nuca.
Vasul in care se pregateste solutia trebuie sa fie smaltuit, cu o capacitate de 15 - 20 litri, in care se pun sulful si varul, peste care se toarna 2 - 3 l apa fierbinte si se amesteca bine cu o lopatica de lemn pana ce se stinge tot varul si se obtine o pasta galbena omogena.
Peste aceasta pasta se toarna inca 7 - 8 l apa fierbinte si se inseamna nivelul continutului din vas.


Solutia astfel obtinuta se fierbe 45 minute, amestecandu-se continuu si adaugandu-se apa fierbinte pentru a se mentine nivelul initial al lichidului.
Pe parcursul fierberii, lichidul isi schimba culoarea din galben in portocaliu, pentru ca la sfarsit sa devina rosu carmin si sa emane un miros greu de hidrogen sulfurat.
Concentratia zemei sulfocalcice astfel obtinuta este in general de 28 - 30° Beaumé si se poate determina in orice gospodarie prin cantarirea lichidului, care trebuie sa fie de 1,240 kg pentru 1 litru de zeama sulfocalcica de 28° Beaumé, 1,250 kg pentru 1 litru de 29° Beaumé si 1,260 kg pentru 30° Beaumé.
Zeama sulfocalcica astfel obtinuta, avand o reactie usor alcalina este bine sa fie folosita imediat dupa preparare sau, daca nu, trebuie pastrata in vase necorozive, complet umplute, inchise ermetic, la temperaturi nu prea ridicate si la intuneric.
Concentratiile in care poate fi folosita sunt de 20% in tratamentele de iarna, 10% in stropirile de primavara, inainte de dezmugurire, si 2% in timpul vegetatiei.


..distractie placuta Very Happy Very Happy Very Happy

Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Lime sulfur Empty Re: Lime sulfur

Mesaj  Calin.C Dum Mai 19, 2013 3:54 am

Multumim Vasile! Basketball
Calin.C
Calin.C

Mesaje : 131
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 48
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Lime sulfur Empty Re: Lime sulfur

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum