Romanian Bonsai Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fagus Sylvatica

3 participanți

In jos

Fagus Sylvatica Empty Fagus Sylvatica

Mesaj  Gaspar Sandor Lun Mar 25, 2013 3:01 am

Colectat ieri. 3 ore de sapat intens, daca vreti sa scoateti ceva de genu sa mergei inarmati bine, topor/tranacop/harlet/sufa de tracatare si nu in ultimul rand ceva lichide care sa va deie energie Razz (pt soferi ceai, pt cei care nu conduc ceva mai serios Very Happy). Inalatimea trunchiului aprox 70cm..grosimea la baza 20-25cm, grosimea la scorbura aprox 15cm. Este cel mai mare exemplar colectat de mine pana in momentul de fata, si cred ca o sa ma gandesc bine daca mai scot ceva similar (numai daca o sa fie ceva super mega frumos), ca m-am rupt in doua, palmile mi le-am facut varza si asa mai departe. Dar!..daca o sa supravietuiasca a meritat din plin.
https://www.facebook.com/gaspar.sandor.73/posts/583182448358718
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Fagus Sylvatica Empty Re: Fagus Sylvatica

Mesaj  ValiS Lun Mar 25, 2013 3:40 am

Intr-adevar, e un exemplar care merita tot efortul.
Dupa parerea mea, cam asta-i si sensul colectarii din natura: vanarea unor exemplare de calibrul celui prezentat aici. Nu creioane, carioci si alte sticksuri.
Sa-ti traiasca!
ValiS
ValiS

Mesaje : 89
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Fagus Sylvatica Empty Re: Fagus Sylvatica

Mesaj  Gaspar Sandor Lun Mar 25, 2013 3:51 am

Multumesc! Sa Fie..Radacinile arata promitator desi nu credeam ca o sa-l pot scoate cu atatea radacini..dar a iesit bine.
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Fagus Sylvatica Empty Re: Fagus Sylvatica

Mesaj  popan vasile Lun Mar 25, 2013 4:20 am

What a Face What a Face What a Face Exclamation ...e primul exemplar adevarat de yamadori pe care l-am vazut colectat la noi in tara( scuze pt exemplarele inca neprezentate) care a si meritat acea munca de ocnas. E un exemplar remarcabil. Na ...asta e , Sandor, faptul ca ai o gradina iti confera avantaje la care doar visez. Felicitari pt descoperire si sa-ti traiasca sa-l vedem un bonsai...sanse are, numai tu sa ai grija de el.


Vasile
popan vasile
popan vasile

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Fagus Sylvatica Empty Re: Fagus Sylvatica

Mesaj  Gaspar Sandor Mier Apr 03, 2013 1:06 am

L-am si plantat Sambata in gradina (langa gradina mai exact) un loc cu semi umbra. Acuma nu ramane decat sa astept sa vad daca o sa supravietuiasca.
Niste poze pt update.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.587502334593396.1073741826.100000009053717&type=3

O zi frumoasa..si sa vina odata Primavara sa vedem si niste muguri.
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Mesaje : 63
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Fagus Sylvatica Empty Re: Fagus Sylvatica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum