Frunze gaurite.

In jos

Frunze gaurite. Empty Frunze gaurite.

Mesaj  Gaspar Sandor la data de Dum Apr 28, 2013 11:24 pm

Salut baieti,
Am o problema, copaceii mei colectati au inceput sa faca frunze si am observat ca ceva incepe sa le manance.
Am intors frunzele si m-am uitat si acolo dar nu vad nici viermi nici alte vietati pe ele.
Ati avut careva aceste probleme si daca da ce pesticid ati folosit. Cat de mult afecteaza acest aspect copacii?

Multumesc,
O zi buna tuturor!
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 36
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Frunze gaurite. Empty Re: Frunze gaurite.

Mesaj  popan vasile la data de Lun Apr 29, 2013 3:36 am

Salut...

In mod normal cateva frunze roase nu afecteaza un copacel stabilizat, aici e vorba de cei colectati recent. Daca zici ca nu vezi nici urma de "rozatora" atunci e bine. Urmarete in continuare daca mai apar semne de "vizita", daca apar semne din nou atunci probabil e vorba de ceva ce viziteaza sporadic copacelul si nu traieste pe el. Cum spuneam nu ar trebuii sa afecteze aproape deloc starea de sanatate al copacelului, si in natura se intampla la fel, copacii stiu ei cum sa se fereasca de daunele provocate de insecte sau viermi, dar aici e vorba de unul proaspat colectat si plantat, fiecare frunza e foarte inportanta, deci verifica cu atentie si cat mai des, iar daca e cazul da cu ceva insecticid.
Dar asteapta si parerea altora..

Vasile
popan vasile
popan vasile

Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum