Larve minuscule in pamant la un Ligustrum Sinense

In jos

Larve minuscule in pamant la un Ligustrum Sinense Empty Larve minuscule in pamant la un Ligustrum Sinense

Mesaj  FW190D la data de Mar Feb 26, 2013 5:40 am

Salut,

am o problema cu bonsai-ul meu. Astazi, cand l-am udat, am observat cativa ( 2-3 ) "nenorociti" ce semanau cu larve foarte mici si subtiri, care reactionau in momentul in care erau acoperiti / sau veneau in contact cu apa. I-am scos cu o penseta pe cei depistati, dar mi-e frica sa nu fie mai multi in pamant. Am sapat usor in jurul copacelului dar nu am gasit altii la o prima investigatie. Sa iau un insecticid all-in-one sau imi puteti recomanda alte variante? Ati mai avut de-a face cu ei?

O zi buna,
Vali

Update: Nenorocitii apar se pare, cand pamantul este in general udat prea des si devine un restaurant preferat pentru musculite si alte vietati. Am aplicat un insecticid recomandat, Nissorun, cu arie larga de actiune ( in special pentru acarieni dar cu efect ovicid, larvicid si ovarian general ) importat din Japonia. Azi dimineata i-am facut primul tratament, se aplica diluat in apa. Nu am mai observat "miscatzei" la udare, hope for the best. In viitor, voi fi mai atent la nivelul de umiditate al solului si probabil voi rari frecventa udarilor.

Am aflat de asemenea, ca tava de sub vas poate servi si ca bariera impotriva paianjenilor si a altor chiriasi.Cool!
FW190D
FW190D

Data de inscriere : 26/02/2013
Varsta : 36
Localizare : Brasov

Sus In jos

Larve minuscule in pamant la un Ligustrum Sinense Empty Re: Larve minuscule in pamant la un Ligustrum Sinense

Mesaj  popan vasile la data de Mier Feb 27, 2013 6:43 am

Salut Vali.

Nu stiu in ce masura protejeaza tava de umudificare planta de paianjeni si alti chiriasi. Chiriasii ajung in vas, in cele mai multe cazuri, odata cu replantarea in noul substrat cae poate fi infectat. Cat despre a apara planta de paiajeni nu cred ca e cazul, paianjenii pot fi aliati foarte importanti impotriva unor daunatori. Daca e vorba de paianjenii rosii... nu tava o sa-i opreasca.

Vasile
popan vasile
popan vasile

Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Larve minuscule in pamant la un Ligustrum Sinense Empty Salut

Mesaj  FW190D la data de Mier Feb 27, 2013 9:31 am

Am uitat sa mentionez, tava umpluta cu apa( eu ii pun pricum apa in tava, pentru umidificarea aerului ). Dar s-ar putea sa ai dreptate si sa fie o balarie. Oricum astept sa vad rezultate Smile.Mersi de reply.
FW190D
FW190D

Sus In jos

Larve minuscule in pamant la un Ligustrum Sinense Empty Re: Larve minuscule in pamant la un Ligustrum Sinense

Mesaj  ValiS la data de Joi Feb 28, 2013 1:29 am

Salut,
Nissorun-ul este un ovicid/larvicid recomandat pentru ouale si larvele acarienilor, nu pentru toate ouale si larvele din substrat. La tine, nefiind vorba de o infestare cu paianjeni rosii, substanta folosita nu va avea decat efect profilactic.
Larvele de care vorbesti ma duc cu gandul in alta parte. Vezi daca nu seamana cu asta http://www.carnivorousplants.org/howto/Pests/FungusGnatLarvae.php
Daca da, nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme. Aceste musculite negre apar cu predilectie in substraturi suprasaturate de apa, deci o reglare a regimului de udare ar trebui sa le faca sa dispara (sau macar sa se rareasca). Apoi, desi se spune ca larvele lor s-ar hrani cu varfurile fragede ale radacinilor, se pare ca prefera mai mult materia descompusa din substrat, iar pentru a afecta sanatatea plantei, infestarea ar trebui sa fie cronica!
Si la mine apar in fiecare an prin balcon, dar nici nu le iau in seama.
ValiS
ValiS

Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Larve minuscule in pamant la un Ligustrum Sinense Empty Mutam fain.

Mesaj  FW190D la data de Joi Feb 28, 2013 2:28 am

Da, se pare ca acestia imi sunt chiriasii. Mersi mult. Copacelul nu da semne ca ar fi afectat, iar larve nu am mai vazut de 4 zile. Cat despre Nissorun, cred ca nu voi avea probleme cu paianjenii pentru o vreme Smile
FW190D
FW190D

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum