Paducei Yamadori

In jos

Paducei Yamadori Empty Paducei Yamadori

Mesaj  Gaspar Sandor la data de Lun Ian 21, 2013 2:08 am

Salutare lume,
Am intrebat pe Fb pe Walter Pall despre colectarea paculeilor, aveti aici raspunsul lui.
"Sandor, the best time is end of March/beginning of April. You should take a very large part of the rootball. Place the tree into the smallest possible container then. a wooden box is fine. Fill in with moderns substrate only. Do NOT use soil to fill in.Cut back the tree to a reasonable bonsai size right away. Water very often and feed a to with lots of nitrogen. collected hawthorns most of the time dies. You have a chance of less than 30 % that the tree survives."
Deci sansa ca un copac matur sa se prinda e destul joasa.
Sper sa va fie de folos.

O zi buna,
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 36
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Paducei Yamadori Empty Re: Paducei Yamadori

Mesaj  Gaspar Sandor la data de Lun Ian 21, 2013 6:00 am

Si ca o completare referitor la expresia domnului Pall "Place the tree into the smallest possible container"
Raspunsul se afla in articolul urmator:
http://www.bonsai4me.com/Basics/Basics%20Bonsai%20Myths%20Overpotting.htm

Ce parere aveti?
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Varsta : 36
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Mesaj  popan vasile la data de Lun Ian 21, 2013 6:30 am

Sandor, multumim pt acest articol/ Din experienta stiu ca paduceii se prind destul de greu , in special cele deja de o anumita varsta, de aceea cand colectam ma orientam spre ceva mai tanar , dar care totusi sa aiba deja scoarta formata. E de la sine inteles ca atunci cand colectezi un copacel, indiferent de specie. te straduiesti sa iei cat mai mult din balotul de radacini, desigur la dimensiune rezonabila, si se intelege ca il replantezi intr-un vas cat mai mic, dupa cerintele radacinilor . Sa ai grija cand vei colecta ca exemplarele aduse acasa s afie tinute in semiumbra , e foarte inportant, sa nu bata soarele direct pe ele. Am vazut cam ce exemplare sunt acolo, frumusele, conteaza acum doar ce se mai ascunde sub linia solului, sa nu fie prea mult din trunchi pana la radacini sub sol, Acest lucru dauneaza aspectului.
Eu zic sa ai noroc sa se prinda toate pe care le vei recolta....tine minte ce a recomandat WP..sfarsitul lui Marteieinceputul lui Aprilie. e foarte inportant.

Vasile
popan vasile
popan vasile

Varsta : 56
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus