Reflectii...

In jos

Reflectii... Empty Reflectii...

Mesaj  popan vasile la data de Vin Dec 28, 2012 2:01 am

Poate o face sezonul de sarbatori sau anotimpul, dar cum sunt mai mult acasa in acest timp, mai mult ca de obicei, am avut timp de gandiri interioare. Rezultatul sunt randurile care urmeaza, nu vrea sa fie "opera literara" , sunt doar gandurileunuia care a pasit pe un drum cu multe bucurii si tristeti.
Criticilor mei cer scuze pt greselile de ortografie..nu ma cheama Eminescu.

Pribrag printre ramuri...

Pribeag printre ramuri zdrobite de timpul fluid, caut trecutul si viitorul prin prezent. Trecutul a fost demult, cand acest suflet, precum aidoma ramurile copacului, era mai tanar si mai crud. Se zbatea spre lumina , spre implinire , spre o totala desavarsire tinereasca. Dar vai…timpul…ca si un fluid nestatornic , care nu are decat o singura directie in scurgerea lui, domolii vapaia arzanda , nebuna si tinereasca , de avant, spre asa crezuta desavarsire . Ramurile incet, incet se apleaca intocmai ca si sufletul ne-nfrant de a vremi povara. Se apleaca dar nu se frange…raman visele, prezente doar prin trecut, vise din trecut, dar pentru un viitor. Au trecut ani cu anotimpuri , una dupa alta, pline de sperante si nadejde, s-au spulberat si vise nebune hranite de un avant tineresc … oare au fost toate nebune? Unul singur..un vis….doar unul singur ramane, sa-mi plimb sufletul printre ramuri minuscule , candva tinere , dar imbatranite odata cu pribeagul din mine.
Ani multi au trecut de cand a fost furat din acel san care i-a dat viata si l-a crescut, rupt cu cruzime, poate de iertat, dorind pentru el un viitor mai falnic , unul mai falnic in micimea lui. Viitor.. pe cat de crud a fost el,copacul, pe atat de crud a fost si sufletul , pe atat de crud a fost si visul . Timpul… acest fluid dintotdeauna, de neoprit , si totodata neiertatoare prin scurgerea s-a... pentru o clipa, pentru o singura clipa sa oprit… sau poate ca doar sufletul s-a oprit?
Umbre din trecut, chinuite, umbre care se-ntorc in amintirea la fel de chinuita a pasilor gresiti , pasi care intorc amintirea celor gresite fata de cei gresiti… copacii… saracii.
Umbre inselatoare , pe atunci pline de viata , acum cu valul greseli, cu valul nestiintei , nestiintei crunte, val care acopera din vina si samanta neexistenta al vietii… saracii.

Vasile

Ultima editare efectuata de catre popan vasile in Sam Dec 29, 2012 12:45 am, editata de 1 ori (Motiv : corectat titlul subiectului)
popan vasile
popan vasile

Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 56
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Reflectii... Empty Frumos Vasile!!!!!!!!!!!

Mesaj  Calin.C la data de Vin Dec 28, 2012 4:31 am

Mai vrem,mai vrem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bounce
Calin.C
Calin.C

Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 44
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Reflectii... Empty Re: Reflectii...

Mesaj  popan vasile la data de Vin Dec 28, 2012 10:51 am

Caline... daca ma mai apuca dorul sa scriu atunci promit ca o sa mai fie. Smile

Vasile