Iarna, iarna...

In jos

Iarna, iarna... Empty Iarna, iarna...

Mesaj  ValiS la data de Sam Dec 15, 2012 1:39 am

Nu stiu unde s-ar fi incadrat topicul, asa ca am postat aici, unde vad ca se poarta un fel de discutii generale.

Se anunta o iarna serioasa anul acesta, unii spun ca mai serioasa decat cea trecuta.
Deja a inceput sa se faca simtita mai peste tot. Bucurestiul nu face exceptie.
Cateva imagini cu amicii de pe pervaz Iarna, iarna... Th_insoare Iarna, iarna... Th_subomat Iarna, iarna... Th_ingheatza
ValiS
ValiS

Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Iarna, iarna... Empty Re: Iarna, iarna...

Mesaj  yorasta la data de Sam Dec 15, 2012 3:54 am

am vazut acum ceva zile aceste poze si mi-au placut , succes in continuare cu ei si la mai multi Very Happy
yorasta
yorasta

Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 39
Localizare : medgidia / constanta

http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj  ValiS la data de Sam Dec 15, 2012 4:57 am

Ma bucur daca va plac.
Dar acum cateva zile aceste poze nu existau.
Pe-astea le-am facut abia azi, pe la unshpe.
Iarna, iarna... Th_nu_confundati
Cred ca te referi la primele poze, postate pe egradini, pe care le-am facut pe 10.12.a.c.
ValiS
ValiS

Sus In jos

Mesaj  Mishu TM la data de Sam Dec 15, 2012 6:14 am

Sunt frumosi si chiar mi-ai dat ideei legate de folosirea unitatii externe a aerului conditionat drept loc de asezat bonsai Rolling Eyes
Mishu TM
Mishu TM

Varsta : 45
Localizare : Timisoara, Romania

Sus In jos

Mesaj  popan vasile la data de Sam Dec 15, 2012 7:27 am

Si eu am pe partea exterioara al balconului un cotonaester. un fel de semicascada, e complet acoperit cu zapada , ca si cu o plapoma. Nimic nu se vede din el, dar cum a inceput sa ploaie, nu va tine mult, desi ma bucuram sa fie acoperit cel putin doua luni Laughing ..da asta e.

Vasile
popan vasile
popan vasile

Varsta : 56
Localizare : Satu Mare, Romania

Sus In jos

Iarna, iarna... Empty Nu te teme Vasile!

Mesaj  Calin.C la data de Sam Dec 15, 2012 10:04 am

Caci o sa avem o iarna cu precipitatii cum nu am mai avut pana acum Twisted Evil
Calin.C
Calin.C

Varsta : 44
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Mesaj  ValiS la data de Dum Dec 30, 2012 1:02 am

Zapada a stat un pic si s-a dus...
Am profitat de zilele uscate si insorite pentru a aplica tratamentul de iarna la ienuperi.
Imagini, dupa ce au fost stropiti cu polisulfura de calciu Iarna, iarna... Th_shimpaku_limed Iarna, iarna... Th_virginiana_limed Iarna, iarna... Th_literati_limed
Si o nefireasca atmosfera de toamna la mini-ulmii ce stau la adapost, in balcon. Iarna, iarna... Th_minielms_in_december Ei abia acum isi leapada straiul de frunze Smile
ValiS
ValiS

Sus In jos

Mesaj  popan vasile la data de Dum Dec 30, 2012 4:01 am

Frumosi.... Very Happy . In legatura cu tratamentul de iarna cu LS... eu am facut aceasta recomandare de mai multe ori(recunosc ca nici eu nu o faceam decat la artari)...as fi curios cati au tinut seama de ea. Japonezii o aplica in draci, in special la dimensiunile cum sunt mame si shohin, si cum se vede cu rezultate foarte bune. E adevarat ca la noi e putin problematica pocurarea lui, dar merita, elimina fungii 100%.
Vali, acolo la miniulmi, pe mijloc, cel cu frunzele galbene, e cumva o zelkova?, daca da, e singurul pe care l-am vazut pana acuma la noi si e frumusel( e frumusel si daca nu e Very Happy )

Vasile
popan vasile
popan vasile

Sus In jos

Mesaj  ValiS la data de Dum Dec 30, 2012 5:25 am

De vreo 4-5 ani, in fiecare iarna stropesc cu lime.
Referitor la ulmul ingalbenit, nu este zelkova...
E o samanta aterizata intr-un vas in care aveam niste ulmi siberieni. Initial am crezut ca-i vorba de o samanta de Ulmus campestre adusa de vant. Asa arata atunci Iarna, iarna... Th_Ucampestreseedling Iarna, iarna... Th_Ucampestreseedlinglanga3Upumila
Dupa ce a mai crescut, mi-am dat seama ca e vorba de un Ulmus glabra. Nu aveam de gand sa-l pastre, dar mai in gluma, mai in serios, am inceput sa-l modelez ca pe o mini-maturica. Iar evolutia lui e asta:
Dupa o prima ramificare Iarna, iarna... Th_glabra_taiereinv s-a aplicat taierea liderului Iarna, iarna... Th_glabra_locultaieturii iar cele doua ramificatii stanga/dreapta au fost ridicate Iarna, iarna... Th_glabra_legatmaturica
Anul acesta si-a primit un vas propriu Iarna, iarna... Th_ulmusglabra si si-a luat locul alaturi ce ceilalti "micuti" Iarna, iarna... Th_piticii1 Dupa ce a fost lasat sa se mai ramifice, a fost tuns scurt din nou Iarna, iarna... Th_proiect_glabra_din_samanta_maturica , lucru care s-a repetat spre inceputul verii Iarna, iarna... Th_Uglabra_dupadefoliere_mai12
In vara a ajuns sa arate asa Iarna, iarna... Th_broom_minielm1 si a fost iarasi scurtat Iarna, iarna... Th_broom_miielm2 , pentru ca apoi, pana la intrarea in iarna sa nu mai pateasca nimic. Acum, arata asa cum l-ati vazut mai sus.
ValiS
ValiS

Sus In jos

Mesaj  popan vasile la data de Dum Dec 30, 2012 5:33 am

Multumesc Vali pt corectare si explicatia foarte utila a cresterii de la zero al unei plantute, foarte utila aceasta serie de imagini.
Nu m-am putut descurca niciodata in multitudinea de subspecii al ulmului, cred ca va trebuii pe viitor sa facem un mini lexicon ( sau ce va fi) in legatura cu ulmii, nu de alta dar de multe ori vedem ca se incadreaza subspecii de ulmi in altele decat e in realitate.

Vasile
popan vasile
popan vasile

Sus In jos

Mesaj  ValiS la data de Dum Dec 30, 2012 11:23 am

Vasile, confuzii putem face foarte usor, asta e situatia, se intampla si la case boieresti...
Problema e atunci cand vindem "zelkove" la greu, desi stim ca nu asta sunt. Din pacate, si asta e foarte usor (la noi!)...
ValiS
ValiS

Sus In jos

Mesaj  Mar1vs la data de Lun Dec 31, 2012 2:49 am

popan vasile a scris:
Nu m-am putut descurca niciodata in multitudinea de subspecii al ulmului, ...

Să vezi ce-i la citrice! Laughing
Mar1vs
Mar1vs

Varsta : 27
Localizare : Iaşi

http://arbor-in-absidem.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum