probleme cu apa dura

In jos

probleme cu apa dura Empty probleme cu apa dura

Mesaj  varanik la data de Sam Dec 08, 2012 2:44 am

salut!

am probleme destul de mari cu calcarul din apa... stau la bloc si apa de ploaie nu prea am de unde sa iau.
mi s-a spus sa pun sare de mare in apa si asa scad duritatea apei, insa nu stiu cat de sanatos este pentru bonsai.

ce ma sfatuiti sa fac?

varanik

Data de inscriere : 22/11/2012
Varsta : 25
Localizare : Craiova

Sus In jos

probleme cu apa dura Empty Re: probleme cu apa dura

Mesaj  lemurian la data de Sam Dec 08, 2012 2:59 am

Salut,daca te referi la problema cu depunerea galbuie ,calcaroasa de pe vase si trunchiul pomisorilor,am avut-o si eu.Lasam apa 2-3 zile la statut si tot apareau pete.Am incercat sa fierb si nimic..Insa sanatatea pomisorilor nu a fost afectata din acest motiv.In cazul in care nu ai un hectar de pomisori de udat,poti face cate o excursie la un izvor prin zona sa iei cateva bidoane,sa incerci,apa de rau.Eu asa mai faceam,cand aveam posibilitatea ,luam apa de pe la fantana de la tara,din paraiase,etc si mai udam in compensatie peste apa de robinet statuta.Ai mei stau sub cerul liber de ceva vreme.Aproape ca nu trebuie sa ud de loc datorita climatului foarte umed:)Problemele cu pete albe /galbui au disparut.
lemurian
lemurian

Data de inscriere : 21/11/2012
Localizare : deva

Sus In jos

Mesaj  varanik la data de Sam Dec 08, 2012 3:11 am

ok, mersi

citisem in cartea lui Wolfgang ca nu ar trebui sa treaca peste o anumita valoare si se poate inmuia si cu pastile speciale

varanik

Data de inscriere : 22/11/2012
Varsta : 25
Localizare : Craiova

Sus In jos

probleme cu apa dura Empty Salut

Mesaj  FW190D la data de Mier Feb 27, 2013 2:22 am

Eu folosesc in general apa imbuteliata pentru a-mi uda bonsai-ul. Smile) Am citit un reportaj, neverificat bineinteles, in care se mentiona ca apa de Covasna e doar apa de ploaie supusa unor procese de purificare. Dar pot spune ca am scapat de calcar si alte tampenii de genul acesta in vas.
FW190D
FW190D

Data de inscriere : 26/02/2013
Varsta : 36
Localizare : Brasov

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum: