Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ?

In jos

Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ? Empty Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ?

Mesaj  Gaspar Sandor la data de Mar Dec 04, 2012 7:36 am

Salut baieti,
Am un pin tanarel dar frumusel..si am observat ca mugurii au inceput sa aiba o culoare maronie.
Sa fie oare ca a venit frigul, sau e pe moarte copacelu?
O sa postez si imagini curand!

O seara frumoasa va doresc!

Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Dec 04, 2012 8:31 am, editata de 1 ori (Motiv : precizare la titlu)
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 36
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ? Empty Re: Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ?

Mesaj  Gaspar Sandor la data de Mar Dec 04, 2012 9:47 am

si niste poze, sper sa va dati seama.... ca o mica adugare: fiecare mugure arata in halul asta, frunzulitele din interiorul mugurelui sunt verzi..primele 2 straturi sunt asa maronii.

[url=Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ? 22a3636 ]
[url=Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ? 22a3638 ]
[url=Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ? 22a3640 ]
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Sus In jos

Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ? Empty Unde il tii?

Mesaj  Calin.C la data de Mar Dec 04, 2012 10:41 am

Ce substrat i-ai facut?
Sincer nu cred ca este pin.Pare mai mult un bradut....astept o poza mai buna facuta la lumina zilei,,,lumina in care este facuta poza nu i-mi arata culoarea naturala
L-ai tuns cumva dupa transplantare? bom
Calin.C
Calin.C

Varsta : 44
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ? Empty Re: Probleme cu un pin... muguri de culoare maronie ?

Mesaj  Gaspar Sandor la data de Mar Dec 04, 2012 10:58 am

E plantat din mai anul trecut..cam 60% pietris(ca nu am avut altceva la indemana) si 30% turba..nu a fost tuns inca.
Sper ca maine sa ajung mai rpd de la servici sa apuc lumina zilei si ii fac poza.
Gaspar Sandor
Gaspar Sandor

Sus In jos

Mesaj  lemurian la data de Mar Dec 04, 2012 11:41 am

Nu cred nici eu ca este pin.Brad arata,dar curios ca acele doua dungulite albe,bradul(Abies alba)le are pe dosul frunzelor/acelor.Acei muguri sunt defapt niste lastari mai tineri ,probabil crescuti mai tarziu,toamna asta.Ei trebuia sa formeze muguri la varfuri ,macar si acei muguri trebuiau sa fie formati ,unflati si pregatiti de iarna.Niste poze mai clare,cu tot exemplarul ar fi bune.Nu stiu unde ti copacul,dar ce e in poza arata a lastar care ar mai fi vrut sa creasca.Muguri nu ai acolo,ei arata intr-un fel anume,sunt bombati,inchisi pe vremea asta si au ca un fel de solzi..La brad pot aparea si doi pereche pe varf de ram,daca nu ma insel...Daca sunt muguri neformati,ma tem ca nu mai au timp si poti pierde ramurelele respective.Culoarea ,daca este maroniu,rosiatica,e de la frig,daca e spalacit "transparent" inseamna ca au inghetat .
lemurian
lemurian

Localizare : deva

Sus In jos

Mesaj  ValiS la data de Mar Dec 04, 2012 11:56 pm

Este ienupar http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/03/Juniper_needles.jpg
Iar felul in care arata varfurile indica un substrat prea retentiv si o udare prea generoasa.
Chiar daca ai 60% pietris, turba folosita se strecoara usor printre pietricele compactand substratul si impiedicand drenajul.
Ienuperii se simt bine intr-un substrat granular si mai "pe uscat" decat intr-unul "mereu umed". Altfel radacinile incep sa cedeze si se instaleaza putregaiul. La fel, circulatia aerului este primordiala. Au nevoie "sa simta vantul prin plete" Smile
Daca TOATE varfurile ramurelelor sunt asa, uscaciunea va incepe sa inainteze pe ramuri in jos si probabil e sfarsitul.
Daca exista si ramuri sanatoase, elimina-le pe cele atinse de uscaciune, las-o mai usor cu udarea si asteapta semne ca planta vrea sa traiasca.
ValiS
ValiS

Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum